ULUSLARARASI KATILIMLI 1.TÜRKİYE AMBULANS RALLİSİ

Geçtiğimiz günlerde Türkiye’de bir ilk daha gerçekleşti.Son on yılda hızlı bir ivme kaydeden 112 ambulans servisleri, gelişmelerini kamuoyunun gözü önünde çağdaş bir anlayışla uluslararası boyutta sergileme fırsatını buldu.Bazı Avrupa ülkelerinde de yapılan bu yarışma ülkemizdeki düzenlenişi ve sergilenişiyle gerçek bir gösteriydi.

Sağlık Bakanlığı,İzmir İl Sağlık Müdürlüğü ve Acil Ambulans Hekimleri Derneği’nin birlikte düzenlediği bu organizasyona yerli ve yabancı 10 ekip katıldı. Katılan ekipler, İzmir 112, Adana 112, Ankara 112, Antalya 112, Bursa 112, Eskişehir 112, Manisa 112, Medline Özel Ambulans Servisi, İsrail ve Rusya ambulans servislerindendi.

İlk anda insana ambulansların sürat yarışını çağrıştıran bu yarışmanın temel amaçlarını kısaca şöyle sıralayabiliriz. Eğitim, bilgi paylaşımı, ekip motivasyonu ve tanıtım.

Rallide eğitim vardı, çünkü tüm ekiplerin bilgi ve becerileri puanlanıyordu, ekipler birbirlerini izleyerek ve birbirlerinden yeni bilgiler öğrenerek bilgilerini paylaşıyorlardı.Bilindiği gibi bu hizmetlerde çalışmak oldukça zor ve yıpratıcıdır, ekibin her üyesinin tek tek ve ekip olarak motivasyonunu sağlamak son derece önem taşımaktaydı ve rallinin bir diğer amacı da buydu.Ayrıca ambulans servislerinin,112’nin topluma doğru olarak tanıtılması ve bu hizmetlere güvenin oluşturulması hedeflenmişti.

Ambulans Rallisine katılan tüm ekipler, Sağlık Bakanlığı Urla Eğitim Tesislerinde konaklayarak beş gün süreyle gece gündüz birlikte arkadaşça, dostça ve centilmence yarıştılar, birbirlerinden yeni bilgiler öğrenip, yeni dostluklar kurdular.İlk gün birbirleri ile tanışan ekipler,yarışmaya katılacakları ambulansları ile şehir turu yaparak İzmirlileri selamladılar ve açılış kokteyli ile moral topladılar. Rallide puanlama yapılan dört yarışmadan birincisi AMBULANS SÜRÜŞ TEKNİKLERİ etabıydı ve ambulans ekipleri TOMSFED tarafından hazırlanan İnciraltı Gençlik Merkezindeki pistte sırayla becerilerini sergilediler. Hatasız olarak en kısa sürede parkuru tamamlayan ekipler puan sıralamasında ön sıralara yerleştiler. Yarışmanın öğleden sonraki bölümü, Urla tesislerinde önceden hazırlanan kazalı bir araçtan yaralının kurtarılması ile ilgili HASTA TAŞIMA TEKNİKLERİ etabıydı.Her ekip sırayla ambulanstaki ekipmanları kullanarak en uygun şekilde yaralıyı ambulansa taşırken, olay yerine park etme şekli, kullandıkları ekipmanların uygulama usulleri ve sırasına göre Ege Üniversitesi Ambulans ve Acil Bakım Teknikerliği Programı öğretim görevlisi olan hakemler tarafından puanlandılar. Ertesi gün Urla’dan Karşıyaka Bostanlı’ya arabalı vapurla geçen ekipler , ADRES BULMA ve HASTA NAKLİ etabında Mavişehir’ de bulunan bilmedikleri bir adrese yönelerek, solunum sıkıntısı olan bir hastaya evde tıbbi tedavi uyguladıktan sonra uygun sedye ile ambulansa alıp en yakın hastane olan Kent Hastanesine taşıdılar ve Acil Serviste hastayı hastane personeline teslim ettiler. Bu etapta hastaya ulaşma süreleri, uyguladıkları tıbbi tedavi, doldurdukları ambulans formları ve hastaneye teslim şekillerine göre puan aldılar. Bu etap, start alanında bulunan 112 Mobil Komuta Kontrol aracındaki bilgisayardan harita üzerinde takip edildi ve ambulanslara takılan cihazlardan uydu üzerinden gelen sinyallerle aracın sürati, yönü, ulaşma süreleri birebir kayda geçirildi.Bu arada start alanı yakınındaki Çocuk Trafik Eğitim pistinde cocuk etkinliği düzenlendi, çocuklara ilk yardım ve trafik kuralları anlatıldı. Son yarışma İLERİ YAŞAM DESTEĞİ UYGULAMA etabıydı. Ege Üniversitesi kampüsünde bulunan Kültür ve Sanat Anfisi’nde gerçekleştirilen bu etapta, Ege Üniversitesi Anestezi ve Reanimasyon anabilim dalı öğretim üyeleri ve Resüsitasyon Derneği tarafından hazırlanan bir senaryoya göre tüm ekipler bilgisayar kontrollü bir mankene uyguladıkları tedaviye göre puan aldılar.

Öğle yemeğini SAFKAR klima tesislerinde alan yarışmacı ve görevliler kısa bir şehir turu ile Urla’ya döndüler, bu arada İsrail ve Rusya’dan gelen yarışmacı ekipler ile Almanya’dan gelen gözlemcilere, İzmir 112 ‘de görev yapan deneyimli ve belgeli bir rehber (hekim) ,Selçuk ilçesinde bulunan Efes ve Meryem Ana ören yerlerini gezdirdi, bilgi verdi.

Sağlık Bakanlığı, Acil Ambulans Hekimleri Derneği, Türkiye Otomobil ve Motor Sporları Federasyonu (TOMSFED) İzmir Bölge Temsilciliği, Resusitasyon Derneği ve Ege Üniversitesi Ambulans ve Acil Bakım Teknikerliği öğretim üyelerinden oluşan Jüri üyeleri hakemlerin verdikleri puanlar ve yarışma görüntüleri ile doldurulan formları inceleyerek yarışmada her ekibin aldığı puanları belirledi. Aynı akşam Urla Karantina adasında sahilde müzik eşliğinde yapılan Gala yemeğinde tüm ekipler, görevli ve hakemler birlikte eğlenerek dostça bir gece geçirdiler, yarışma stresini attılar.

Son gün Narlıdere İnciraltı Gençlik Merkezinde yapılan AFET TRİAJ TATBİKATI ‘nda Ulusal Medikal Kurtarma Ekipleri(UMKE) ile yarışmaya katılan tüm ambulans ekipleri birlikte mükemmel bir gösteri yapıp Ralliyi sonuçlandırdılar.Sıra sonuçların açıklanmasına geldiğinde heyecan son haddini bulmuş, yarışmacılar yerlerinde duramaz olmuşlardı. Alanda büyük bir TIR üzerine kurulan ödül platformuna önce yabancı konuklar davet edildi, genel puan sıralamasında 3. olan İsrail ile 4. olan Rusya ekiplerine ödül ve madalyaları verildikten sonra, Türkiye Rallisi’nin sonuçlarına geçildi. Tüm katılan ekipler sahneye davet edilip ödül ve madalyaları verildikten sonra önce Türkiye üçüncüsü olan aynı puana sahip iki ekip kürsüye çıktı.Adana 112 ve Medline Türkiye’nin en iyi 3. ekipleri olarak kupa, madalya ve hediyelerini aldılar. Daha sonra kürsüye Türkiye 2. si İzmir 112 davet edildi.Kendi evinde yarışan İzmir ekibi yarışmanın sonuçlarını büyük bir olgunlukla kendisini alkışlayanlarla paylaştı. Son olarak kürsüye bu yarışmanın sürpriz fakat son derece başarılı ve herkesin beğenisini kazanan Eskişehir 112 ekibi çağrıldı ve bu genç ve enerjik ekip birincilik kürsüsüne çıkarak hak ettiği kupa, madalya ve hediyeleri aldı.Ödül töreninin son bölümünde tüm ekipler müzik eşliğinde bu büyük mutluluğu coşku ile kutladılar ve birbirlerini tebrik ederek konvoy halinde İzmirlileri selamlayarak evimiz dedikleri Urla Karantina adasının yolunu tuttular.

Sonuç olarak, ülkemizde ilk kez düzenlenen bu ilginç ve eğitici gösteri ve yarışmalar ile hedeflenen amaçlara ulaşılmış oldu.Ralli ile ilgili ayrıntılı bilgi ve görüntülere www.aahd.org.tr adresinden ulaşabilirsiniz. 1.TÜRKİYE AMBULANS RALLİSİ’ne destek veren tüm kurum ve kuruluşlar ile yarışmaya katılan ekiplerin yarışmacı ve yöneticilerine, Ralli jüri, hakem ve görevlilerine, Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğüne bağlı Acil Sağlık Hizmetleri Daire Başkanlığı, İzmir İl Sağlık Müdürlüğü, Acil Ambulans Hekimleri Derneği,İzmir 112 ve UMKE ekiplerine, Urla Eğitim Tesisleri personeline, büyük destek veren İzmir Valiliği, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı, İl Emniyet Müdürlüğü, Karşıyaka ve Urla Belediye Başkanlıkları ile sponsor olan kuruluşlara, basın mensuplarına ve son olarak gece gündüz demeden çalışarak bu büyük organizasyonun başarı ile gerçekleşmesini sağlayan ralli organizasyon komitesi ve komisyonlarının hakkı ödenemeyecek üyelerine bir kez daha teşekkür eder, seneye daha iyisi ve güzelinde birlikte olma dileklerimizle bizi izlemeye devam edin diyorum…