AAHD HAVA AMBULANS SİSTEMİ TEMEL TIBBİ EĞİTİMİNİ BAŞLATTI

Acil Ambulans Hekimleri Derneği, bir ilke daha imza attı. AAHD ‘nin koordinasyonu ile Merkezi Eskişehir’de bulunan Havacılık Tıbbı Derneği ve Koçoğlu Havacılık’ın katılımı ile ülkemizde ilk kez “HAVA AMBULANS SİSTEMİ TEMEL TIBBİ EĞİTİM PROGRAMI” 3-5 Eylül 2008 tarihleri arasında Sağlık Bakanlığı Urla Eğitim, Araştırma ve Uygulama Merkezinde yapıldı. Eğitime İzmir, Ankara, İstanbul illerinde helikopter ambulanslarda görev yapacak hava sağlık ekibi ve İzmir 112 Komuta Kontrol Merkezinde görev yapacak hekimler katıldı.

AAHD Başkanı Dr. Turhan SOFUOĞLU’ nun açılış konuşması ve “Ambulans Hizmetlerinin Tarihçesi ve Günümüzdeki Uygulamalar” konulu dersi ile başlayan eğitimde, Koçoğlu Medikal Direktörü Dr. Altuğ AYSUN Koçoğlu Havacılık ve kullanılacak helikopterlerin teknik özelliklerini anlattı. Hava Ambulans Sisteminin ülkemizdeki uygulama şeklinin ayrıntılı olarak işlendiği eğitim sırasında konusunda uzman hekimler tarafından Temel ve İleri Yaşam Desteğindeki son gelişmeler, Travmalı Hastalar ve Pediatrik hastaların nakillerinin anlatılarak havadaki medikal uygulamalar helkopter ambulansta kullanılacak tıbbi ekipmanlar kullanılarak katılımcılara gösterildi. Helikopter Güvenli Yaklaşımında anlatıldığı eğitimde Havacılık Tıbbı Derneği Başkanı Em.Doç. Dr.Alb.Muzaffer ÇETİNGÜÇ’ün “Uçuş Fizyolojisi” ve “Hava Yolu ile Hasta Taşıma İlkelerini” sundu. Programın sonunda genel bir değerlendirme yapılarak AAHD, Havacılık Tıbbı Derneği ve Koçoğlu Havacılık tarafından imzalanan Katılım Belgeleri verildi.

Eğitimin 2. si yine üç kuruluş tarafından organize edilerek 15-17 Kasım 2008 tarihleri arasında Ankara ilinde düzenlendi. Bu eğitime Ankara 112 Komuta Kontrol Merkezi hekimleri ile birlikte Antalya, Kayseri, Erzurum illerinde görev yapacak helikopter sağlık personeli katıldı. İlk eğitimdeki konulara ilave olarak HEMS standart operasyon, Uçuşta Acil Durum ve Mürettebat Koordinasyon konularının ayrıntılı olarak işlendiği eğitimde, katılımcılar Etlik’de ki Koçoğlu Operasyon Merkezine götürülerek, helikopter başında hasta indirme bindirme eğitimi, kabin içi haberleşme ve helikoptere güvenli yaklaşım eğitimi verildi.

AAHD, nin ülkemiz acil sağlık sistemine önemli bir katkısı olan bu eğitimlerin gerçekleşmesinde yurt dışındaki ambulans helikopter uygulamalarını yerinde görerek kendilerini bu alanda geliştiren eğitimcilerimiz yanında acil sağlık hizmetleri alanındaki bilimsel bilgi birikimimiz rol oynamıştır. Bu konuda bizimle işbirliği yapan destek veren Koçoğlu Havacılık ve Havacılık Tıbbı Derneği’ne ayrıca teşekkürler.