Türkiye’nin İlk Ambulans Çocuk İlkyardım Rallisi Urla’da Düzenlendi

İzmir İl Sağlık Müdürlüğü, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinlikleri kapsamında Urla Karantina adasında “Çocuk İlkyardım Rallisi” düzenledi.

Güncel / 21 Nisan 2013 Pazar 17:44

Türkiye’nin İlk Ambulans Çocuk İlkyardım Rallisi Urla’da Düzenlendi

İl Sağlık Müdürlüğü’ne bağlı Ulusal Medikal Kurtarma Ekipleri ile İzmir Ambulans Servisi ekipleri Sağlık Bakanlığı’na bağlı Urla Uluslararası Acil Afet Eğitim ve Simülasyon Merkezi’nde, yaşları 3-13 arasında değişen 21 çocuğa 2 gün süreyle eğitim verdi.

İzmir İl Sağlık Müdür Yardımcısı Mehmet Turhan Sofuoğlu, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinlikleri kapsamında düzenledikleri rallide, “eğitim eğlencelidir” sloganıyla sağlık, ilkyardım eğitimi alan çocukların, öğrendiklerini eğlenceli etaplarda uygulama olanağı bulduklarını söyledi.

Sofuoğlu, “Edindikleri bilgilerle belki de bir çocuğumuz hayati tehlikesi olan bir yaralı ile baş başa kalacak, verdiğimiz eğitim doğrultusunda 112’yi çağırarak ve ambulans gelene kadar yapacağı ilkyardım uygulamaları ile hayat kurtaracaktır. Türkiye’de ilk olan bu projeyi önümüzdeki dönemlerde yaygınlaştırarak okullar boyutunda genele yaymayı hedefliyoruz” dedi.

Rallide, Sude Daştan, Ezgi Orhan ve Ezgi Baturay’dan oluşan “Cesur Kızlar” ekibi birinci, Sertürk Beyhan, Selin Güneş ve Taha Kaynak’tan oluşan “Kaplanlar” ekibi ikinci, Zeynep Güneş, Teoman Aza Yeşilkayalı, ve Enes Kaynak’tan oluşan “Akrepler” ekibi ise üçüncü oldu.